×

Tenis

Nadal s-a calificat in semifinale la Bastad, dupa un meci de patru ore cu Navone. Spaniolul, in...

Nadal s-a calificat in semifinale la Bastad, dupa un meci de patru ore cu Navone. Spaniolul, in forma pentru Jocurile Olimpice

19.07.2024, 19:43 Orange Sport

Nadal a adus aminte de cele mai bune vremuri ale sale. Sperante din ce in ce mai mari pentru spanioli la Paris

Rafael Nadal s-a calificat vineri in semifinalele turneului ATP 250 Nordea Open, de la Bastad (Suedia).

Spaniolul, in varsta de 38 de ani si locul 261 ATP, a castigat in sferturile de finala de la Bastad pe argentinianul Mariano Navone, in varsta de 23 de ani si locul 36 ATP, favoritul numarul 4 al turneului, invingandu-l in trei seturi, scor 6(2)-7, 7-5, 7-5.

Meciul a durat aproape patru ore, anume trei ore si 59 de minute. Acesta a fost al doilea meci ca durata din cariera lui Nadal, in formatul de doua seturi din trei. Cel mai lung meci de acest fel al spaniolului a fost in 2009, cu Djokovic, la Roma.

Cu aceasta victorie, Rafael Nadal va evolua in semifinale de la Bastad impotriva croatului de pe locul 130 ATP, Duje Ajdukovic. Este prima semifinala pentru...