×

CM Handbal

HC Dunarea Braila, victorie la debutul in grupele EHF European League, dupa o prima repriza dificila

07.01.2024, 18:28 Orange Sport

Aplicatia Orange Sport este gratuita si poate fi descarcata din Google Play si App Store

Echipa oaspete a dominat cea mai mare a primei reprize, a condus cu 9-6, dar la pauza scorul a fost egal, 11-11. Dunarea s-a desprins dupa pauza, echipa antrenata de danezul Jan Leslie Lund castigand fara emotii, cu 27-21.

HC Dunarea Braila, victorioasa la debutul in grupele EHF European League

Golurile formatiei brailene au fost marcate de Maria Kanaval 6 goluri, Katarina Jezic 5, Mireya Gonzalez Alvarez 4, Francielle Gomes da Rocha 3, Kristina Liscevic 3, Aneta Udristioiu 2, Larissa Fais Munhoz Araujo 2, Jessica Quintino Ribeiro 1, Meike Schmelzer 1.

Kira Trusova a aparat 9 aruncari (40,91%), iar Elena Serban a aparat un sut (11,11%).

Pentru oaspete au punctat Laura van der Heijden 4 goluri, Jovana Stoiljkovic 4, Melvine Deba 3, Yaelle Morvan 3, Nadia Mielke-Offendal 2, Laugane Pina 2, Clara Monti Danielsson 2, Laurie Puleri 1.