×

Rugby

Rugby | Romania, invinsa de Canada, in cel de-al doilea meci din Summer Tour

13.07.2024, 09:34 Orange Sport

Canada a inceput mai bine jocul disputat pe TD Place Stadium, punand presiune pe apararea Romaniei si dupa cateva minute de dominare, deschide scorul prin Peter Nelson care concretizeaza in puncte prima lovitura de pedeapsa a partidei, 3-0, minutul 3. Acesta dubleaza avantajul cateva minute mai tarziu prin acelasi procedeu si Canada conduce cu 6-0 in minutul 10. Stejarii dau replica imediat, muta jocul in 22-ul advers, pun presiune si reusesc primele puncte prin Alin Conache care transforma o penalitate, 6-3. Gazdele controleaza mai mult jocul si dupa o succesiune de pase in 22-ul nostru, Cooper Coats trimite un balon de urmarire pentru Nic Benn care plonjeaza in eseu, Nelson transforma pentru 13-3, minutul 26. Mai mult, Romania ramane in 14 jucatori dupa ce Jason Tomane este eliminat temporar pentru o obstructie.

Desi in inferioritate numerica, Stejarii domina urmatoarele 10 minute si dupa un mol de margine bine...